Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN)
SSWiN jest gwarancją ochrony budynku oraz mienia. System ten pozwala na wykrywanie wtargnięć na teren budynku oraz wizualizację stanów zagrożeń na jego terenie. Uniemożliwia on nieautoryzowane dostanie się na teren obiektu dzięki różnego rodzaju czujnikom. Zapobiega pojawieniu się niechcianych intruzów. Dodatkowo monitorowanie wszelkich zajść w czasie rzeczywistym pozwala ochronie budynku na szybką reakcję i dotarcie w miejsce włamania.
Głównymi elementami systemu są:
– centrala alarmowa,
– czujki ruchu ,
– kontaktrony (w drzwiach i oknach),
– manipulatory,
– sygnalizatory akustyczno-optyczne.
Centrala zbiera informacje z urządzeń peryferyjnych i w przypadku zagrożenia przesyła je dalej, uruchamiając sygnalizację akustyczno-optyczną, powiadamiając grupę interwencyjną, oraz właściciela budynku, a także pozwala na zlokalizowanie miejsca, w którym doszło do naruszenia. Całość wyposażona jest w akumulatorowe zasilanie awaryjne, zapewniające w razie przerwy w dostawie prądu czy też w skutek sabotażu ciągła pracę całego systemu.
Oprócz wszystkich czujników, które mają zapobiegać włamania, kluczowym elementem jest także osobny System Kontroli Dostępu (SKD). Systemy identyfikacji i kontroli dostępu stają się niezbędne w każdej firmie i instytucji. Dzięki nim osoby bez odpowiednich uprawnień nie mają możliwości wejścia do wybranych stref, a także uniemożliwiają osobom z zewnątrz poruszanie się po budynku.
System wykorzystuje elementy zbliżeniowe (karty, breloczki, itp.), w których pamięci zakodowany jest niepowtarzalny numer seryjny. Po przyłożeniu karty do czytnika ten porównuje jej numer identyfikacyjny z baza danych decyduje o wpuszczeniu danej osoby do wybranej strefy lub pomieszczenia. Umożliwia sygnalizację próby wejścia przez osoby nieupoważnione, zapamiętanie i późniejsze odtworzenie listy zawierającej czas i datę wejścia, współpracę z systemami czasu pracy (w prosty sposób można np. określić godziny oraz dni, w których dana osoba jest upoważniona do wejścia). Wszystko to stanowi skuteczną barierę, która w razie sabotażu pozwoli ustalić kto mógł go dokonać i w jakich godzinach.
Korzyści:
– zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających na terenie obiektu,
– redukowanie ryzyka strat związanych z kradzieżą mienia lub informacji,
– możliwość archiwizacji danych o poruszaniu się osób po obiekcie,
– dostęp do danych o składzie osobowym na wypadek nagłej ewakuacji budynku,
– obniżenie kosztów działalności przedsiębiorstwa, przez redukcje personelu ochrony fizycznej.